Norite sužinoti negrąžintų žemių likimą? Ir teisminė mediacija gali padėti tą padaryti, nebūtina eiti per teismus. Neseniai apie vieną tokį atvejį papasakojo viena į mediaciją nuvykusi žemės paveldėtoja.
Teismuose motina nieko nelaimėjo, bet buvo noras atnaujinti bylą
Moteris su savo problema atėjo į teisminę mediaciją: https://www.medijuok.lt/teismine-mediacija/ . Ten ji susitiko su advokatais ir trečiosiomis šalimis. Kokia problema? Anksčiau vyko atkūrimo į nuosavybę žemės byla, tačiau sprendimai jos motinai buvo priimti nepalankiai. Motina mirė ir visi šie liudijimai liko tai pačiai moteriai, kuri turėjo nuspręsti, ką jai toliau daryti. Tad ką jai toliau daryti? Ilgą laiką stojo tyla ir niekas nebuvo daroma. Tačiau po kelerių metų paaiškėjo, kad vieni kaimynai, buvę tokioje pačioje situacijoje, visgi savo žemes susigrąžino, o ir kompensaciją už pradelsimą gavo gerą. Tad kilo klausimas, ar nebūtų verta pasinaudoti tokia galimybe ir už šią žemę visgi pakovoti dar kartą. Tačiau dukra abejojo, ar tai įmanoma, jai reikėjo patarimo, kad ji žinotų, ar verta veltis.
Mediacija pasirodė geresnis variantas
Eiti iš karto į teismą atrodė brangu ir visiškai neaišku, kokie šansai laimėti. Tačiau buvo nuspręsta, kad visai neblogas variantas būtų pabandyti teisminę mediaciją. Kaip tarė, taip ir padarė – pabandė teisminę mediaciją.
Bylos baigtis būtų aiški
Į mediaciją atvyko moteris ir jos giminės, taip pat žmogus, kuriam tuo metu buvo paskirta ta žemė, į kurią moteris pretendavo. Mediacijos metu buvo išnagrinėti visi ankstesni bylos veiksmai siekiant atkurti nuosavybę į žemę ir numatyta preliminari eiga, kaip viskas toliau būtų sprendžiama. Įvardinta, kad visgi bylos baigtis nebūtų palanki moteriai. Visų pirma, dėl to, kad skųsti ankstesnių teismo nutarčių jau negalima, neįmanoma. Kadangi jau yra pradelsti visi ankstesni terminai, kuomet kažką skųsti dar buvo galima. Problema čia buvo tokia, kad nors suinteresuotosios pusės motinai žemės nuosavybė ir buvo įrodyta, tačiau dėl susiklosčiusių tam tikrų socialinių aplinkybių toje žemėje ir name sovietmečiu ėmė gyventi kiti žmonės, dabar ten gyvena jų įpėdiniai. Jų išmesti į gatvę irgi negalima, jiems ten gimtieji namai.
Palankiausia – susitaikyti su situacija
Taigi, moteriai buvo pasiūlyta tiesiog pamiršti šį reikalą ir pasiimti tai, ką teismas jau anksčiau siūlė paimti – piniginę kompensaciją. Moteris sakė dar pagalvos, nes jai ši byla jau yra virtusi garbės reikalu.